Produkt wycofany ze sprzedaży.
Router dostępowy dla średniej wielkości firm i instytucji,dysponujących siecią komputerową liczącą od kilkudziesięciu do kilkuset stacji i serwerów. W cenie przystępnej dla małej firmy Vigor 3300V oferuje funkcjonalność właściwą dla sprzętu klasy high-end: zapewnienie wysokiej dostępności usług, bezpieczeństwo i odporność na awarie sprzętu/łącza, inteligentna dystrybucja ruchu i zarządzanie pasmem. Jednocześnie jest to wielofunkcyjne urządzenie o szerokim spektrum zastosowań sieciowych i telekomunikacyjnych. Sztandarowym podsystemem routera 3300V jest brama VoIP. Router można zakupić w tańszej wersji bez kart VoIP, lub w wybranej kombinacji kart 4xFXO/4xFXS - co pozwala na podłączenie centralki PABX przez porty wewnętrzne i zewnętrzne, bezpośrednie podłączenie linii miejskiej POTS a także telefonów analogowych. Router może pracować jako brama realizująca sygnalizację MGCP, lub też jako urządzenie SIP. W drugiej wersji router rejestruje swoje porty FXO i FXS z odpowiednim adresem SIP URL na serwerze dostawcy usług VoIP, lub też wewnętrznym serwerze SIP firmy (obsługa do 3 serwerów SIP/SIP Proxy, i do 8 kont SIP URL/numerów telefonicznych). Opcje inteligentnego wybierania i obróbki numerów, oraz rozbudowane funkcje sygnalizacji telefonicznej pozwalają na dopasowanie bramy do niemal każdej centrali i telefonu. Funkcjonalność VoIP w charakterze opcji radykalnie podnosi wartość urządzenia dla potencjalnego odbiorcy.
WAN
Router posiada 4 interfejsy WAN typu Ethernet 10/100 Mbps, z których każdy może obsłużyć osobny dostęp do Internetu. W przypadku zakupienia kilku dostępów od różnych dostawców możliwe jest ich efektywne wykorzystanie w trybie dynamicznej dystrybucji obciążenia (Load Balancing). Komunikacja z Internetem będzie rozkładana na wszystkie linie w proporcjach gwarantujących ich równomierne obciążenie przy uwzględnieniu pasma danej linii. Obciążenie może też być rozkładane nierównomiernie – według wag procentowych ustawionych przez administratora. Dodatkowo, za pomocą reguł statycznych administrator może określić rodzaj ruchu jaki ma być statycznie przypisany do konkretnego łącza WAN. Tak więc możliwe jest np. przeznaczenie linii symetrycznej ze stałym adresem IP dla potrzeb VoIP i VPN, zaś linii asymetrycznej ze zmiennym IP dla obsługi dostępu do Internetu (WWW, FTP, poczta itd). Inny scenariusz to skojarzenie części stacji LAN z danąlinią WAN według ich adresów IP.
Backup WAN+Backup sprzętowy=nieprzerwana dostępność usług
Dodatkowy port WAN podłączony do Internetu i niewykorzystywany w ramach funkcji Load Balancing może stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii innego łącza WAN. Port taki pozostaje nieaktywny do momentu stwierdzenia awarii łącza, a po jej wystąpieniu automatycznie przejmuje jego rolę. Inny rodzaj zabezpieczenia przed niespodziewaną awarią to redundancja sprzętowa: dwa identycznie skonfigurowane routery 3300V mogą stanowić parę Master/Slave (protokół VRRP). W momencie awarii jednego routera (np. utrata zasilania, brak komunikacji sieciowej), drugi router natychmiast przejmuje zadania w sposób niemal niezauważalny dla użytkowników.
LAN
Zintegrowany switch LAN (4x10/100 Mbps) oferuje funkcję port-based VLAN, polegającą na wzajemnej separacji portów w warstwie 2, oraz funkcję VLAN tagging/IEEE 802.1Q, umożliwiającą pełną, profesjonalną segmentację ruchu w sieci. W efekcie router potrafi odizolować i podłączyć do Internetu do 4 prywatnych podsieci IP z translacją NAT (np. 4 firmy z odrębną adresacją, podłączone do odrębnych portów LAN), przy czym możliwe jest zastosowanie reguł firewall także do filtrowania ruchu lokalnego pomiędzy tymi podsieciami. W tym samym czasie możliwa jest obsługa do 4 podsieci z adresacją publiczną w ramach segmentów LAN/VLAN, co jednak wymaga uzyskania dodatkowych klas adresów od ISP. Podsumowując: łącznie aż 8 podsieci IP (4 NAT-owane + 4 nie NAT-owane) można podłączyć do Internetu przez 4 łącza WAN, rozkładając ruch według uznania.
Istnieje również możliwość skonfigurowania jednego z portów LAN jako mirror/monitor w celu podłączenia serwera SMART MONITOR.
Źródło: Draytek.pl
Firewall
Legenda oznaczeń: